[NCSF] Kávézás szerelmeseinek 1. rész

2024.03.30

Életünk része a kávé fogyasztás. Vannak, akik a reggelt egy fekete kávéval indítják, és napközben egy beszélgetés indítására kávéval invitáljuk partnereinket. Na, de mi a kávé? Hogyan terjedt el a kávé a világban? Milyenek a világ kávézási szokásai? Számos érdekességet olvashatsz a most indított cikksorozatban. Tarts velünk napról napra, és meglátod a cikkek után már nem csak egy koffeines italt iszol, hanem különleges élmény lesz a napjaidban a kávézás rituáléja!

"A kávé az átlagember aranya, és mint az arany maga, úgy a kávé is a fényűzés és a nemesség érzetét kelti minden emberben"        Abd-al-Kádir (1587)

A kávé szó a Coffea növénynemzetség (latin) nevéből származik. Azonban a növény pontos rendszertani helye a mai napig sincs pontosan meghatározva, annak ellenére hogy már 1753-ban Carl von Linné (svéd) botanikus meghatározta a növény nemzetségét. Valójában legalább 25 különböző főfaja létezik a Coffea nemzetségen belül. Mielőtt a botanika rejtelmeibe kalauzolnánk olvasóinkat, rövidítve a növénytan különleges bekezdéseit, eláruljuk igazából két főfajt különítünk el. A világ minőségi kávéját adó arabica-n belül a Brazíliában termesztett un. "brazil típusú" és a világ más részeiről származó "más kávéfajták" babjait, szemben a keményebb, erősebb ízű robusta kávébabbal. Van még néhány kisebb kávéfaj, de most ezekre nem térünk ki. 

Mind az arabica, mind a robusta fajták sok napfényt és évi 1500 mm csapadékot igényelnek. A telepítés után 3-4 évvel teremnek először, és a körülményektől függően 25-35 évig termőképesek. Míg az arabica az évszakokra tagolt, 15-25 ºC klímát kedveli, addig a robusta inkább az állandó melegebb éghajlaton, a 25-30 ºC hőmérsékletű egyenlítői éghajlaton érzi jól magát. Bár az arabica jobban tűri a hideget, fagypont alatt mind a két fajta elpusztul.  

A világon a legnagyobb kávétermelő országok: 🥇1. Brazília (33 millió zsák) 🥈2. Kolumbia (12 millió zsák) 🥉3. Vietnám (11 millió zsák) 4. Indonézia (7 millió zsák) 5. India (5 millió zsák). /60 kg-os zsákok/

A zöld, nyers, vagyis pörköletlen kávé nemzetközi kereskedelme az arabica kávé esetében a New York-i, míg a robusta kávé esetében a londoni árutőzsdén történik. A kávétermesztésben találkozhatsz a "Fair Trade" vagyis "méltányos kereskedés" kifejezéssel, ami lényegében azt jelenti, hogy a fogyasztó által kifizetett összeg közvetlenül a termelőhöz jut. A kifejezés nem túl szerencsés, mert azt sugallja, hogy ami nem ilyen logozott, az nem méltányos kereskedésen keresztül történt volna.

A kávéiparban világszerte nagyságrendileg 25 millió ember dolgozik, amelynek jelentősebb része a termelőhelyek kétkezi munkásai. A következő részben a betakarításról, a pörkölésekről ejtünk szót, hogy fokozatosan kialakuljon a rálátásod arra, hogy amikor egy csésze kávét kortyolgatsz, ténylegesen milyen csoda van kezedben, a csészédben.

Ha tetszett a cikk, nekünk is tetszene ha megosztanád a cikk alján levő link segítségével.

Mostantól a Nikolett Corley Designs kötésmintákhoz, kedvezményes fonalvásárlást biztosít a Fonal8 webáruház, hogy Te is különlegesen szép alkotásokat készíthess. Tudd meg itt, hogyan juthatsz a vásárlási kedvezményekhez!

Bemutatjuk egyik kedves vásárlónk alkotásai közül a "Hayley pulóverét", amit SG Peer Gynt fonalból készített.